O Parafii

Kościół parafialny pod wezwaniem Wszystkich Świętych

w Nowym Brzesku

 

about          Kościół parafialny należy do grupy świątyń, które w ciągu stuleci ulegały często zniszczeniu i przebudowom zmieniającym ich wygląd w bardzo znacznym stopniu. 

 

Rys historyczny

          Pierwotny kościół drewniany w Nowym Brzesku został zbudowany w roku 1279 i przetrwał do roku 1410. Wybudowano kościół murowany, który został rozebrany w pierwszej połowie XVII wieku.

 

          W 1632 roku rozpoczęto budowę obecnego kościoła. Kościół ten konsekrował Bp Mikołaj Oborski, sufragan krakowski. Był kilkakrotnie przebudowywany, kilka razy spalony.

 

          Prezbiterium kościoła zbudowano w 1640 roku w stylu późnego renesansu. Zostało przerobione około połowy XIX wieku. Obecny wygląd jest rezultatem przebudowy i powiększenia kościoła. W latach 1850 - 1858 rozbudowano go na trzynawowy. W latach 1901 - 1902 dobudowano do kościoła od zachodu kruchtę, a od południa dwukondygnacyjną przybudówkę mieszczącą na parterze zakrystie, a na piętrze pomieszczenie z dwoma oknami. Fasada Kościoła utrzymana jest w stylu gotyckim, fronton ozdobiony trzema kamiennymi figurami: Matki Bożej Niepokalanie Poczętej i świętych Stanisława i Wojciecha.

 

Opis

          Obecnie korpus kościoła jest trzynawowy. Sufit nawy głównej jest pokryty drewnianym stropem kasetonowym w stylu renesansowym.  Ołtarz główny, utrzymany jest w stylu odrodzenia włoskiego z 1664 roku. W ołtarzu głównym krucyfiks pomiędzy dwoma złoconymi kolumnami korynckimi, a po bokach stoją późnogotyckie figury: Matki Bożej i Św. Jana Ewangelisty. na zasuwie obraz Wszystkich Świętych.

 Ołtarz Główny

          Ołtarz Główny pochodzi z 1664 roku, został on wykonany przez Franciszka Szczerkalskiego - zakonnika z klasztoru Norbertanów w Hebdowie. W środku znajduje się półkolista wnęka z postacią Chrystusa ukrzyżowanego. Na zasuwie znajduje się obraz przestawiający adorację Trójcy Świętej przez świętych. Po bokach ołtarza znajdują się rzeźby przedstawiające Matkę Bożą i Św. Jana Ewangelistę. Zwieńczeniem ołtarza jest obraz przedstawiający chustę św. Weroniki z odbiciem twarzy Pana Jezusa. Nad obrazem znajduje się napis: "Jesu, Tibi Sit Gloria". 

Ambona

          W nawie głównej późnobarokowa ambona, zdobiona złoconymi ornamentami roślinnymi. Jej szczyt wieńczy figura Św. Michała Archanioła z mieczem w prawej ręce i rycerskim hełmem na głowie.

 

Ołtarze boczne

 

  • Ołtarz Matki Bożej Częstochowskiej

          W kościele są cztery ołtarze, po dwa w każdej nawie. W północnej nawie znajduje się późnobarokowy ołtarz Matki Bożej Częstochowskiej. Z boku stoją figury świętych.

 

  • Ołtarz Matki Bożej Bolesnej

          Pod chórem, w tej samej nawie znajduje się ołtarz Matki Bożej Bolesnej. ozdobiony kolumnami korynckimi skręcanymi o trzonach oplecionych girlandami. Po bokach figury: Św. Jana Ewangelisty i Matki Bożej ze załamanymi rekami. W centralnej jego części figura Matki Bożej Bolesnej - Pieta. Ołtarz posiada zwieńczenie tablicowe z płaskorzeźbą przedstawiająca Św. Michała Archanioła, a po bokach figury: Św. Wojciecha i Św. Stanisława.

 

  • Ołtarz Św. Anny

          W południowej nawie późnobarokowy ołtarz Św. Anny. W centralnej jego części obraz Św. Anny Samotrzeciej nauczającej Najświętszą Maryję Pannę. Po bokach ołtarza na cokole stoją figury: Św. Stanisława Kostki i Św. Kazimierza.

 

  • Ołtarz Najświętszego Serca Pana Jezusa

          Pod chórem w tej samej nawie mieści się ołtarz Najświętszego Serca Pana Jezusa, pierwotnie poświęcony Św. Marii Magdalenie. Ołtarz ujęty dwoma skręconymi kolumnami, we wnęce w kształcie oślego grzbietu znajduje sie figurka Najświętszego Serca Pana Jezusa, po bokach stoją dwie figury. Zwieńczenie tablicowe posiada obraz Św. Antoniego.

 

Chór muzyczny

          Chór muzyczny z 1859 roku z bogato malowanym parapetem. Organy pochodzą z połowy XIX wieku, zdobione płaskorzeźbami festonów kwiatowo - owocowych.

 

Dzwonnica

          Obok kościoła stoi drewniana dzwonnica z przełomu XVIII wieku, kwadratowa, o ścianach  pochyłych z nadwieszoną izbicą. W dzwonnicy mieszczą się trzy dzwony.

 


 

 

Księgi metrykalne

ochrzczonych od 1868 roku, zaślubionych od 1845 roku, zmarłych od 1876 roku.

 

 


 

Do parafii należą

Nowe Brzesko, ulice: Stary Rynek, Nowy Rynek, Głowackiego, Cmentarna, Niecała, Podwale, Św. Tomasza, Sienkiewicza, marsz. J. Piłsudskiego, Tadeusza Kościuszki, Krakowska, Lubelska, Nękanowice, Partyzantów, Polna, Armii Krajowej, Spółdzielcza, Widokowa, Nadwislańska, Św. Huberta, Hebdów (część), Mniszów, Przybysławice, Szpitary, Rudno Dolne (część). 

 


 

Odpusty parafialne

Wszystkich Świętych - 1 listopada

Świętej Anny - niedziela po 26 lipca 

 


 

 

Księża pochowani na Cmentarzu Parafialnym

Ks. Feliks Morysiński - † 1876 rok

Ks. Zygmunt Stoniszewski - † 1974 rok

Ks. Adam Molicki - † 1975 rok

Ks. Tadeusz Wojtusik - † 1990 rok